دغدغه اصلی خانم ها در خانه های آپارتمانی کوچک، قرارگیری مبل راحتی در اطراف پذیرایی خانه است. این موضوع به قدری مهم است که حتی آن ها با افزایش جمعیت، گاهی اوقات مجبور به انبارکردن مبلمان خود هم می شوند.

کمبود فضا، خصوصا در هنگام مهمانی ها بیشتر باعث ناراحتی صاحب خانه می شود؛ اما سوال این جا است که آیا راهی برای بهینه تر کردن فضا وجود دارد؟ خوشبختانه در حال حاضر پیشرفت در علم و صنعت، این مشکل را با ساخت مبل مکانیزه حل کرده است. اگر می خواهید ویژگی های مبل مکانیزه و کاربرد آن را در اداره ها بدانید، این مقاله را مطالعه کنید.

مبل مکانیزه چیست؟

به طور کلی مبلمان ها برای ایجاد راحتی و آسایش افراد ساخته می شوند؛ اما برخی از افراد به دلیل عدم فضای کافی، قابلیت استفاده از مدل های عادی آن ها را ندارد. مثلا فرض کنید که محل کار شما بسیار کوچک باشد و شما نمی توانید مبل اداری معمولی را برای آن مکان استفاده کنید. در این زمان است که مبل مکانیزه اداری، به شما کمک می کنند.

مبل مکانیزه جزو آن دسته مبلمان های بسیار لوکس است که کاربردهای فراوانی در بین انواع دیگر صندلی دارد. شاید با خود فکر کنید که حتما این مدل مبلمان، زیبایی خاصی ندارد و فقط برای محل های اداری استفاده می شود؛ این در حالی است که مبلمان مکانیزه، یکی از شکیل ترین و شیک ترین نوع مبلمان در بازار است.

به بیان دیگر، مبلمان مکانیزه جزو آن دسته صندلی هایی است که بر اساس نیاز کاربران تغییر وضعیت می دهد. مثلا بسیاری از این مبل ها علاوه بر حالت صندلی، به صورت تخت هم استفاده می شوند. بنابراین در هر زمان که احساس خستگی کردید هم می توانید مبل خود را به صورت تخت هم تنظیم کنید.

همین ویژگی ها سبب شده است که مبل مکانیزم دار جزو پر طرفدارترین مبلمان های اداری و مسکونی محسوب شوند.؛ به طوری که در اکثر خانه ها و اداره ها، از این مدل مبل استفاده می کنند.

توجه کنید که حتی با وجود ویژگی های خاص مبلمان مکانیزه، از زیبایی طرح ها و مدل های مختلف آن ها کم نشده است. همچنین اگر دغدغه هماهنگی مبلمان با دکوراسیون داخلی خود را هم دارید، باید خیال شما را از این بابت هم راحت کنیم.

مبل تخت خواب شو نیلپر

مبل تخت خواب شو پاپلی جیوانی

ویژگی های خاص مبل مکانیزه چیست؟

حتما برای شما هم این سوال پیش می آید که به غیر از خصوصیت تخت شدن، مبل مکانیزه چه ویژگی های خاصی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، باید بگوییم که مبل مکانیزم یکی از راحت ترین مبل هایی است که تا به حال ساخته شده است؛ چرا که این مبل ها دارای نشیمن استاندارد و کاملا نرم هستند.

از طرفی انعطاف پذیری مبلمان مکانیزه فوق العاده بالا است. این ویژگی هم به دلیل استفاده از فوم سرد در تشک های آن رخ می دهد. توجه کنید که به هیچ عنوان از زیبایی ظاهری انواع مدلهای مبل مکانیزه نباید بگذریم. قطعا اگر بخواهیم زیبایی مبل مکانیزم دار را با دیگر مبل ها مقایسه کنیم، به موارد مشابهی می رسیم.

یکی دیگر از ویژگی های مثبت این مبل، سازگاری آن با انواع دکوراسیون مدرن و کلاسیک است؛ چرا که طراحی صندلی های مکانیزه، کاملا مطابق مد روز است و بسیار خاص تر از مبل های عادی انجام می شود. همچنین تنوع این مبل ها از نظر طراحی، ساختار، رنگ و سبک کاملا ثابت شده است.

اصولا به دلیل حفظ سلامتی افراد، در ساخت این مبلمان ها از بهترین متریال استفاده می شود. همچنین با توجه به این که مبل مکانیزم دار برای منظورهای مختلفی استفاده می شود، بنابراین بسیار محکم تر از دیگر مبل ها طراحی می گردد. خبر خوب درباره این مبل ها هم قابلیت جایگذاری در تمامی فضاهای کوچک و بزرگ است.

انواع مبل مکانیزه بر اساس تعداد

در وهله اول می خواهیم انواع مبل مکانیزه را بر اساس تعداد نفرات بررسی کنیم. به طور کلی مبل های مکانیزه به دو صورت یک نفره و چندنفره وجود دارند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

مبل تک نفره مکانیزه

مبل تک نفره مکانیزه ظاهری مشابه به همان مبل های تکی عادی دارد؛ به این صورت که دارای اندازه های کوچکی است و برای یک نفر استفاده می شود. این مبل ها از فوم روکش دار یا محفظه های بادی ساخته می شود که فوم های آن کاربرد زیادی دارند.

این فوم ها قابلیت جابه جایی دارند و این امکان را فراهم می کنند که به راحتی آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین برخی دیگر از آن ها با استفاده از اتصالات به یکدیگر وصل شده اند؛ از همین رو می توانید مبل را به راحتی هم حرکت دهید.

مبل مکانیزه دو و سه نفره

این دسته از مبل ها تعداد بیشتری از افراد را در کنار هم قرار می دهند؛ به این صورت که حتی می توانید به عنوان جایگزین مناسبی برای تخت خواب دو نفره هم از آن ها استفاده کنید. همچنین این دسته هم مانند مبل تک نفره انواع مختلفی دارند و از مکانیزم های خاصی ساخته شده اند. توجه کنید که این دسته از مبلمان ها فضای بیشتری نسبت به مبل تک نفره نیاز دارند.

انواع مبل مکانیزه بر اساس طرح

همانطور که تعداد نفرات برای خرید مبل مکانیزه مهم است، باید به تنوع طرح های آن هم اشاره کنیم. بر این اساس، مبل مکانیزه در دسته های زیر قرار می گیرند:

مبل مکانیزه تخت خواب شو کلاسیک

اصولا مبلمان های کلاسیک بیشتر برای دکوراسیون های سنتی استفاده می شوند؛ چرا که در ساخت این نوع، از چوب و روکش های باکیفیت ساخته شده است. شما می توانید برای اداره یا محل زندگی خود، از مبلمان مکانیزه کلاسیک استفاده کنید. طرح های این مبل ها فوق العاده جذاب هستند؛ به طوری که جدای از خاصیت تخت شوندگی، امکانات دیگری از جمله کتابخانه کوچک را هم در این مبل مشاهده می کنید.

مبل مکانیزه مدرن

امروزه اکثر شرکت ها از مبلمان های مدرن استفاده می کنند؛ چرا که این مبل ها علاوه بر داشتن ظاهر زیبا، متناسب با فضای اداری هم شاخته می شوند. اکثر مبلمان های مکانیزه مدرن، به صورت دو نفره تولید می شوند. همچنین تشک های بسیار نرمی دارند و باعث راحتی افراد هستند.

کاناپه مکانیزه

گاهی اوقات افراد تمایل به خرید ست کامل مبلمان را ندارند؛ از همین رو کاناپه مکانیزه به صورت مستقل هم زیبایی فوق العاده ای دارد. همچنین این مدل به صورت تک نفره و دو نفره بیشتر ساخته می شود.

کاناپه مکانیزه کنترلی

برخی از این مبل ها هستند که به صورت دیجیتالی و اتوماتیک، مبل را به تخت خواب تبدیل میکنند؛ قیمت مبل مکانیزه کنترلی بیشتر از دیگر مبل ها است و بیشتر برای اتاق مدیریت استفاده می شود.

انواع مکانیزم های مبل تخت شو چیست؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که همه مبل های مکانیزه به یک صورت کار می کنند؛ در حالی که قطعا فناوری به کار رفته در مبل مکانیزه جدید، با مبل های قدیمی فرق دارد. بنابراین اگر قصد خرید مبل مکانیزه را دارید، بهتر است که با انواع مکانیزم های آن آشنا شوید:

مکانیزم ساده

در ارزان قیمت ترین مبل های مکانیزه، از مکانیزم ساده در ساختار خود استفاده می کنند. بر اساس این مکانیزم، ساختار مبل از تکه های جداگانه ساخته می شود. بنابراین اگر قصد دارید مبل را به صورت تخت خواب در بیاورید، باید این کار را به صورت دستی انجام دهید. به این صورت که تکه های مبلمان را در کنار هم قرار دهید و شکل مبل را در آن ایجاد کنید.

مکانیزم خروج تخت خواب

در این مدل از مبل های مکانیزه، ویژگی های تخصصی تری را باید انتظار داشته باشید. برای آن که بتوانید این مبل ها را به حالت تخت شو در بیاورید، باید پوشش مبل را بردارید و چهارچوب فلزی آن را باز کنید. سپس برای پوشش دهی تشک تخت، تشک ها را روی آن قرار دهید. در بین انواع مبل مکانیزه، این مدل جزو بهترین مبل های مکانیزم دار محسوب می شود. همچنین مبل های تخت شو، از یک تا سه نفره ساخته می شوند.

مکانیزم لولایی

اگر به دنبال مناسب ترین قیمت مبل مکانیزم دار هستید،  مبل های لولایی را انتخاب کنید؛ چرا دارای مکانیزم ساده تری نسبت به انواع دیگر هستند. این دسته از مبل مکانیزه راحتی، از تعداد زیادی لولا تشکیل شده است که قسمت های مختلف مبل مانند پشتی و دسته ها را به هم متصل می کند. در حال حاضر بسیاری از افراد، این مدل مبل مکانیزه را برای خانه و اداره استفاده می کنند.

نکات مهم برای خرید مبل مکانیزه

مبل مکانیزه یا همان مبلمان تخت شو، جزو بهترین خریدهایی است که هر کسی برای خانه و محل کار خود انجام می دهد؛ چرا که جزو لوازم چند کاره محسوب می شود و قطعا شما را از خرید پشیمان نمی کند. اما این را باید بدانید که تمامی مبلمان هایی که به نام مکانیزه به بازار عرضه می شوند، واقعا ویژگی های خاص و مکانیزم را ندارند.

از طرفی با توجه به بالا بودن قیمت مبل مکانیزه، خیلی مهم است که شما چه کیفیت مبلی را برای خود انتخاب کنید. بنابراین اگر قصد خرید مبل مکانیزم را دارید، حتما به نکات زیر توجه کنید:

از محکم بودن بدنه مبل مطمئن شوید.

به این فکر کنید که شما قرار است علاوه بر نشستن، از ویژگی تخت خواب شو بودن مبل مکانیزه هم استفاده کنید؛ بنابراین باید مبل تحمل وزن های سنگین را هم داشته باشد. بهترین مبلمان مکانیزه از چوب سخت کوره ای یا ترکیب چوب سخت کوره ای و تخته سه لایه ساخته می شوند؛ از همین رو خرید مبلمان های با چوب نرم را فراموش کنید.

بهترین مکانیزم مبلمان را انتخاب کنید.

از بین سه مکانیزم مبلمان، آن موردی را انتخاب کنید که با یک حرکت و بدون صدا باز شود. همچنین بسته شدن آن هم نیازی به مراحل سخت نداشته باشد.

داشتن لبه های صاف در تمامی قسمت ها

اگر تشک مبلمان و قسمت های داخلی آن دارای لبه باشند، در هنگام خوابیدن احساس ناراحتی می کنید؛ از همین رو به دنبال مبل های بدون لبه باشید. همچنین دقت کنید که حتما پتو و ملحفه ها را قبل از جمع کردن، بردارید؛ چرا که همین موارد باعث ایجاد لبه روی مبل می شوند.

کیفیت تشک بسیار مهم است.

تشک مبل مکانیزه باید بهترین کیفیت را داشته باشد؛ چرا که  باید همزمان برای خواب و نشستن، باعث راحتی افراد شود. برخی از افراد فکر می کنند که حتما تشک خوب باید ضخیم باشد؛ در حالی که حتی تشک نازک با ساخت و کیفیت بالا هم می تواند باعث آسایش افراد شود. بنابراین باید دقت کنید که تشک مبل شما را در ناحیه شانه، باشن و کمر دچار مشکل نکند.

قبل از خرید، حتما مبل مکانیزه را امتحان کنید.

قبل از خرید، حتما یک بار مبل تخت شو را یک بار باز و بسته کنید و روی آن بنشینید. اگر این کار را با سختی انجام دادید، بهتر است که مدل دیگری را انتخاب کنید.

به اندازه مبل مکانیزه دقت کنید.

برای آن که از جادار بودن مبل آگاهی پیدا کنید، حتما اندازه آن را تست کنید. این که آیا تخت شدن مبل با قد شما هماهنگی دارد یا خیر، گزینه مهمی در خرید مبل مکانیزم است.

مبل تخت خواب شو نیلپر

مبل تخت خواب شو پاپلی جیوانی