آمارها و تجربیات نشان می دهند که اکثر کارمندان اداری، پس از مدتی دچار مشکلات کمر درد و پا درد می شوند. حتما می پرسید که دلیل آن چیست؟ قطعا نشستن های طولانی مدت روی صندلی و کار کردن به صورت متوالی، باعث ایجاد کمردرد هم می شود.

همانطور که می دانید، هیچ چیزی به اندازه سلامتی انسان ها ارزشمند نیست؛ از همین رو باید تمامی شرکت ها به جای صندلی های عادی، از صندلی طبی استفاده کنند. اگر می خواهید با انواع صندلی طبی و تاثیرات آن روی سلامت انسان ها آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

صندلی طبی چیست؟

اگر شما هم به عنوان کارمند در شرکت خااصی فعالیت می کنید، حتما باید هفت یا هشت ساعت از روز را در پشت کامپیوتر و روی صندلی بگذرانید. سپس پس از اتمام کار و بازگشت به خانه هم نیاز به دراز کشیدن دارید؛ تا اینجا، تمامی واکنش ها خیلی عادی است. اما مشکل از آن جایی شروع می شود که شما به غیر از خستگی های عادی، از کمردرد، پا درد و گردن درد هم رنج ببرید.

از طرفی حتی ممکن است که در محل کار خود، خیلی زودتر از حد معمول خود خسته شوید و احساس درد در بدن خود کنید. این موضوعات، تاثیر خیلی زیادی روی صندلی که شما روی آن نشسته اید، دارد و بهتر است که تا دیر نشده به فکر تعویض آن صندلی باشید.

صندلی طبی یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در محل کار شما است؛ چرا که کاملا بر اساس علم ارگونومیک طراحی می شود. حتما می پرسید که علم ارگونومیک چیست؟ به طور کلی تمرکز علم ارگونومیک روی تولید لوازمی است که باعث حفظ سلامت بدن انسان ها می شود. ارگونومیک به شما کمک می کند که بهترین نوع صندلی را برای حفظ سلامت خود انتخاب کنید.

متاسفانه اکثر کارفرمایان به دلیل بالا بودن هزینه صندلی ارگونومیک، آن را برای کارکنان خود تهیه نمی کنند یا این که تنها یک عدد از این صندلی را برای اتاق کار خود می خرند؛ در حالی که طبق نظر پزشکان مختلف، همه افراد باید روی صندلی های طبی بنشینند.

صندلی اداری نیلپر

صندلی اداری ایتوک

صندلی اداری گلدسیت

مشخصات صندلی طبی اداری چیست؟

صندلی طبی دارای ویژگی خاصی است که آن را از سایر صندلی ها متمایز می کند؛ از همین رو باید حتما در هنگام خرید انواع صندلی طبی، به این ویژگی ها توجه کنید. برخی از مشخصات صندلی طبی به شرح زیر است:

ارتفاع صندلی طبی

یکی از مهمترین موارد در صندلی طبی، ارتفاع آن است. ارتفاع بهترین صندلی طبی باید به گونه ای طراحی شود که فرد در هنگام نشستن روی آن، بتواند پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهد.  البته اگر این ارتفاع هم به حد زیادی کم باشد، باعث آسیب به سلامت انسان ها می شود. به طور کلی ارتفاع مناسب برای صندلی طبی، حدود 40.50 تا 53.34 از کف زمین است. برای آن که خیال خود را از ارتفاع مناسب راحت کنید، بهتر است که صندلی های با قابلیت تنظیم را خریداری نمایید.

نشیمنگاه صندلی

نشیمنگاه هم جزو ویژگی های برتر در صندلی طبی اداری است. به طور کلی نشیمنگاه صندلی طبی یا ارگونومیک، باید 42 تا 50 سانتی متر عرض داشته باشد؛ به این صورت که به اندازه دو تا سه سانتی متر عریض تر از ران ها فضا وسعت پیدا کند. این ویژگی سبب می شود که کاربران در هنگام نشستن، احساس راحتی داشته باشند. همچنین قابلیت نشستن افراد با وزن های مختلف هم روی این صندلی فراهم می شود. بهتر است بدانید که طول نشیمنگاه در صندلی طبی هم بین 37 تا 43 سانتی متر است.

تکیه گاه صندلی

به طور کلی ستون فقرات انسان ها به شکل S قرار دارد؛ بنابراین مهم است که در تمامی قسمت های گودی و برآمدگی پشت انسان ها، راحتی کامل برقرار باشد. همچنین مهمترین کاری که در طراحی صندلی طبی انجام می شود، حفظ گودی کمر و جلوگیری از آسیب به ستون فقرات است. پیشنهاد می کنیم که صندلی هایی را تهیه کنید که قابلیت تنظیم روی افراد مختلف را داشته باشد.

دسته صندلی

افراد دارای قد های مختلفی نسبت به یکدیگر هستند؛ از همین رو ممکن است که افراد قد بلند تر برای گذاشتن دست روی دسته های صندلی، دچار خستگی شوند. بنابراین بهتر است که دسته های صندلی طبی دارای قابلیت تنظیم باشند. همچنین وجود ویژگی قابل تنظیم بودن، سبب می شود که از آسیب به مچ، شانه و دست ها جلوگیری شود.

پایه صندلی

اصولا صندلی های طبی به دو صورت صندلی طبی ثابت و متحرک در بازار وجود دارد؛ اما بهترین نوع آن، به صورت چرخ دار به بازار عرضه می شود. اصولا در صندلی های طبی از پنج چرخ استفاده می گردد که جنس پایه آن از آلومینیوم یا فولاد است.

همین جنس پایه سبب می شود که دوام و استحکام صندلی ها بیشتر از قبل شود. همچنین دو نوع چرخ بی صدا و صدا دار هم برای این صندلی ها ساخته می شود که بهتر است از نوع بی صدای آن ها استفاده کنید.

شاید با خود بگویید که وجود چرخ های روان خیلی هم اهمیت ندارد؛ در حالی که صندلی های دارای چرخ روان، باعث می شود که افراد بدون نیاز به بلند شدن از روی صندلی، راحت روی زمین حرکت کنند؛ در نتیجه به پا و کمر آن ها آسیبی وارد نمی شود.

توجه کنید که انواع مختلفی برای چرخ های هم وجود دارد که باید حتما به آن ها دقت کنید. مثلا برخی از آن ها مخصوص به فرش است و روی سرامیک باعث ایجاد خش می شوند. همچنین برخی دیگر دارای لاستیک هستند و ایجاد خش نمی کنند. جالب است بدانید که حتی چرخ های ترمز دار هم تولید شده اند که بهترین گزینه برای چرخ صندلی هستند؛ چرا که در حال بلند شدن، قفل می شوند و از لیز خوردن شما جلوگیری می کنند.

جنس رویه صندلی

شاید در ظاهر نوع پارچه به کار رفته روی صندلی طبی مهم نباشد؛ اما یکی از مهمترین عوامل برای صندلی طبی مناسب به شمار می رود. به طور کلی صندلی های اداری دارای بالشتکی از جنس فوم و مواد پلی اورتان است. این موارد با استفاده از پارچه و رویه های مختلفی پوشش داده می شوند که مانند مبل راحتی هستند.

پارچه رویی باید به گونه ای انتخاب شود که از تعریق و گرم شدن افراد جلوگیری کند. همچنین باید حتما به لیز نبودن پارچه هم دقت کنید؛ چرا که برخی از چرم های موجود روی صندلی طبی، باعث لیز خوردن افراد روی صندلی می شود.

انواع صندلی طبی چیست؟

صندلی در اداره ها به شکل های مختلفی وجود دارمد؛ مثلا هیچ گاه صندلی ارباب رجوع با صندلی کارمند به یک شکل طراحی نمی شود. از طرفی حتی صندلی در بین کارمندان و مدیران شرکت هم تفاوت های زیادی است. بنابراین بهتر است که با انواع صندلی طبی آشنا شوید:

صندلی مدیریتی

یکی از راحت ترین صندلی های موجود در هر اداره، صندلی مدیریتی است. تکیه گاه های این صندلی ها بیشتر از سایز صندلی ها هستند و دارای جای استراحت برای سر و گردن است. همچنین قابلیت چرخش 360 درجه ای در این صندلی و قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و دسته ها، یکی از ویژگی های مثبت صندلی طبی مدیریتی است.

جالب است بدانید که قالب صندلی مدیریتی کاملا ارگونومیک است و زیبایی فوق العاده ای دارد؛ به طوری که در ترکیب با مبل کلاسیک، بهترین طراحی را پیدا می کند. همچنین دارای بالشتک های بسیار نرم و باکیفیت است و با داشتن چرخ های متحرک فلزی، باعث ایجاد حس راحتی می شود. از طرفی پشتی های این صندلی از پارچه یا چرم مرغوب است و باعث تعریق نمی گردد.

صندلی کارمندی

پر تعداد ترین انواع صندلی اداری طبی، صندلی کارمندی است. در طراحی این نوع از صندلی ها، فعالیت افراد با کامپیوتر مورد توجه قرار می گیرد. همچنین با توجه به نشستن های طولانی مدت در پشت کامپیوتر، اصولا این صندلی ها کاملا به صورت ارگونومیک ساخته می شوند.

اصولا ویژگی های صندلی های کارمندی هم مانند صندلی مدیریتی است؛ با این تفاوت که از پشتی های خیلی بلند و محل استراحت سر و گردن خبری نیست. همچنین قالب صندلی کارمندی به گونه ای طراحی می شود که وزن بدن افراد بین زانو و بالشتک به صورت مساوی تقسیم شود؛ بنابراین مانع از کشیدگی کمر آن ها می گردد.

قیمت خرید صندلی طبی کارمندی، بسیار کمتر از صندلی مدیریتی است؛ اما به هر حال باعث ایجاد راحتی برای کارمندان است. البته توجه کنید که علاوه بر استفاده از صندلی کارمندی، باید به فکر خرید میز کارمندی هم باشید؛ چرا که میز هم باید به صورت ارگونومیک ساخته شود.

صندلی کنفرانسی

اصولا کارمندان و مدیران شرکت ها، ساعت های زیادی را در جلسات کاری مختلف می گذرانند؛ از همین رو صندلی مخصوص کنفرانس برای آن ها ساخته شده است. صندلی کنفرانسی طبی، اصولا صندلی های بدون چرخ هستند که در جای خود به طور ثابت قرار می گیرند. صندلی کنفرانسی دارای بالشتک های کمری و پشتی است که مانع از خستگی افراد در ساعت های طولانی می شود.

جالب است بدانید که جنس رویه صندلی، فوم سرد است که با قرار گیری در کنار میز کنفرانس، راحتی کارمندان را بیشتر می کند. همچنین بسیاری از مدل های صندلی کنفرانسی، قابلیت تنظیم پشتی و دسته را دارند. همچنین پشتی های موجود در این صندلی ها به صورت دستی نرم یا سفت می شوند. از طرفی برخی از مدل های صندلی کنفرانس، دارای پشت توری هستند که مانع از تعریق بدن افراد می شوند.

صندلی کانتر

این صندلی ها با نام صندلی پیشخوان هم یاد می شوند؛ چرا که بیشتر برای پیشخوان مغازه ها، میز پذیرش بیمارستان و دیگر اداره ها مناسب هستند. صندلی کانتر بلند ترین ارتفاع نسبت به دیگر صندلی ها دارند و ارتفاع آن ها تا 21 سانت هم قابل تنظیم است.

همچنین برای جلوگیری از خستگی پا، دارای قسمت فلزی استراحت پا هستند. اصولا این صندلی ها در طراحی های پلاستیکی یا مشبک تولید می شوند. البته ناگفته نماند که می توانید از چرم و پارچه هم برای این صندلی ها استفاده کنید.

صندلی انتظار

صدلی انتظار برای مراجعه کنندگانی که منتظر نوبت خود هستند، تولید می شود. بیشتر این صندلی ها را در بیمارستان، اداره ها، مرکز خرید و سازمان های مختلف مشاهده می کنید. جنس این صندلی ها فوم سرد است و با داشتن پشتی های انعطاف پذیر، جزو صندلی های ارگونومیک محسوب می شوند. توجه داشته باشید که پشتی های صندلی انتظار چند نفره را می توانید به راحتی تنظیم کنید.

بهترین مرکز فروش صندلی طبی در تهران کجا است؟

امروزه متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات مدیران در اداره ها و سازمان های مختلف، عدم استفاده از صندلی های ارگونومیک و طبی است. اصولا مدیران به دلیل بالا بودن قیمت صندلی طبی، به سراغ فروشگاه های ارزان قیمت تری می روند؛ در حالی که نه تنها این صندلی ها باعث حفظ سلامت کارمندان می شوند؛ بلکه زیبایی بیشتری را هم ایجاد می کنند.

از طرفی کیفیت صندلی های طبی، فوق العاده بیشتر از صندلی های عادی اداری است؛ به طوری که شما را تا چند سال از خرید مجدد صندلی بی نیاز می کنند.

پایان مقاله

خرید صندلی طبی، یکی از مهمترین اقداماتی است که هر مدیر برای شرکت خود باید انجام دهد؛ چرا که سلامتی انسان ها به این صندلی ها بستگی دارد. در حال حاضر انواع مختلفی از صندلی ارگونومیک در بازار وجود دارد که ما در این مقاله، چند مورد از آن ها را معرفی کردیم. اگر می خواهید به بهترین صندلی طبی برای شرکت خود دست پیدا کنید، می توانید به وبسایت گراند اسکای مراجعه کنید و با انتخاب مدل مورد نظر خود، به آسانی ثبت سفارش کنید.

صندلی اداری نیلپر

صندلی اداری ایتوک

صندلی اداری گلدسیت