آیا در محیط های اداری هم می توانیم از لوستر استفاده کنیم؟ باور غلط بسیاری از افراد بر این است که لوسترها فقط برای روشنایی در خانه ها استفاده می شوند؛ در حالی که حتی اداره ها هم نیاز به لوستر برای زیبای بیشتر دکوراسیون اداری خود دارند.

همه افراد زمانی که برای اولین بار وارد محیط خاصی می شوند، لوستر و چراغ های آن مکان باعث جلب توجه آن ها می گردد. اما این سوال پیش می آید که آیا لوسترهای اداری و مسکونی شبیه به هم هستند؟ 

محصولات نیلپر خانگی

محصولات نیلپر

لوستر اداری چیست؟

قبل از این که با لوستر اداری آشنا شوید، بهتر است که اصلا درباره لوسترها بیشتر بدانید. لوستر در اصل کلمه ای فرانسوی است که چند لامپ را در خود نگهداری می کند. همچنین به عنوان یکی از لوازم روشنایی شناخته می شود که روی دیوار یا سقف به صورت ثابت قرار می گیرد. همچنین علاوه بر روشنایی بیشتر محیط، جنبه دکوراتیو هم دارد؛ بنابراین در محیط های مسکونی و اداری هم رد پایی از آن دیده می شود.

لوستر اداری یکی از انواع لوسترهایی است که در حال حاضر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. این لوسترها جلوه ساده تری نسبت به لوسترهای مسکونی دارند و کاملا با محیط اداری تناسب و هماهنگی پیدا می کنند. همچنین ساده بودن آن ها سبب شده است که شما قابلیت انتخاب هر کدام از آن ها را مطابق با نوع دکوراسیون خود داشته باشید.

همچنین جالب است بدانید که لوسترهای اداری جزو ارزان قیمت ترین مدل های لوستر است که در حال حاضر به فروش می رسد. زیبایی و خلاقیت در ساخت این نوع لوسترها سبب شده است که حتی در محیط های مسکونی هم بتوانید برخی از آن ها را استفاده کنید.

همچنین با توجه به نیاز محیط های کاری به روشنایی زیاد، استفاده از لوسترهای اداری جزو واجبات محسوب می شود. البته این را باید بدانید که در حال حاضر با وجود سقف های کاذب و نورپردازی داخلی آن ها، استفاده از لوستر متر از قبل شده است؛ اما در هر شرکتی باز هم برای زیبایی بیشتر فضا و روشنایی بیشتر، از لوستر استفاده می کنند.

ویژگی های لوستر اداری چیست؟

به طور کلی لوستر اداری، متناسب با محیط های کاری طراحی می شود؛ بنابراین قطعا ویژگی های خاص تری را باید از آن ها انتظار داشته باشیم. بنابراین اگر به دنبال خصوصیات خاص این لوسترها هستید، موارد زیر را مطالعه کنید:

نور استاندارد

مهمترین و اصلی ترین ویژگی لوسترهای اداری، تامین نور کافی برای محیط اداری است. این نور باید بر اساس شدت و جهت تابش کاملا استاندارد باشد. قابل تنظیم بودن نور لوستر اداری، نکته خیلی مهمی برای دکوراسیون دفتر کار محسوب می شود؛ چرا که ممکن است در برخی از ساعت ها، نیاز به نور کمتری باشد و بالعکس زمان های دیگر نور بیشتری را بخواهند.

همچنین برخی از کارکنان به نورهای ملایم و تعداد دیگر نورهای زیاد را برای کار ترجیح می دهند. لوسترهای اداری این امکان را فراهم می کنند که افراد بر اساس نیاز خود، نور را تنظیم کنند.

زیبایی فضا

زیبایی دکوراسیون اداری، یکی از مهمترین فاکتورها در بهبود عملکرد کارکنان و جذب مشتریان به آن مکان است. امروزه با وجود انواع لوستر اداری مدرن، این زیبایی به طور فوق العاده ای تامین می شود. به این صورت که شما با نصب لوستر اداری، جدای از افزایش روشنایی محیط، به زیبایی بیشتر فضای کاری خود هم کمک می کنید. اما توجه کنید که برخی از لوسترها هم بیشتر جنبه تزئیینی دارند و از لحاظ روشنایی، عملکرد خوبی را ارائه نمی دهند. بنابراین حتما در هنگام خرید لوستر اداری، به موضوع زیبایی و عملکرد به طور همزمان دقت داشته باشید.

اهمیت رنگ لوستر اداری چقدر است؟

درست است که لوستر اداری باعث روشن تر شدن فضا می شود؛ اما نباید از انتخاب درست رنگ لامپ های آن غافل شوید. اصولا در ساخت لوسترهای کلاسیک از نور سفید، زرد و قرمز استفاده می شود؛ اما در لوسترهای مدرن شاهد نورهای جدیدتری هم هستیم. خیلی مهم است که شما لوستری را انتخاب کنید که لامپ های استانداردی داشته باشند.

معمولا برای لوسترهای اداری از لامپ های LED و CMF و کم مصرف استفاده می شود؛ این لامپ ها طول عمر بالایی دارند و روشنایی قابل قبولی را هم ارائه می دهند. اما ممکن است که در هنگام بروز مشکل برای یک لامپ،ب قیه آن ها هم دچار مشکل شوند. البته لامپ های شاخه ای هم وجود دارد که به آسانی هم تعویض می شود. همچنین می توانید از لامپ های کم مصرف معمولی هم برای محیط اداری استفاده کنید.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کدام رنگ نور استاندارد ترین حالت را دارد؟ طبق تحقیقات انجام شده، اصولا ترکیب رنگ زرد و سفید بهترین حالت برای لوستر است؛ چرا که باعث ایجاد حس خستگی چشم برای افراد نمی شود. از طرفی این ترکیب رنگ باعث زیبایی بیشتر دکوراسیون و تابش نور فوق العاده ملایم در محیط می گردد. بنابراین اگر می خواهید در طول زمان به چشم خود و کارکنان آسیبی وارد نشود، حتما به مسئله انتخاب رنگ چراغ ها توجه بیشتری داشته باشید.

انواع لوستر اداری بر اساس جنس

در حال حاضر لوسترها به قدری تنوع پیدا کرده اند که در انواع جنس ها می توانید آن ها را خریداری کنید. بنابراین در ادامه، انواع لوستر اداری از نظر جنس را به شما معرفی می کنیم:

لوستر برنزی

بدنه این لوسترها از آلیاژ برنج ساخته می شود که قیمت بیشتری را هم نسبت به انواع دیگر دارند. این نوع از لوسترها جزو پر طرفدارترین موارد برای اداره ها هستند؛ چرا که دارای مقاومت فوق العاده بالایی هستند و در برابر رطوبت و خوردگی هم دوام خوبی دارند.

بسیاری از افراد در خرید لوستر برنزی، نگران تغییر رنگ آن هستند، در حالی که این مدل از لوسترها به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهند. لوسترهای برنزی در شکل های مختلفی از جمله شاخه ای، سرامیکی و سلطتنی وجود دارند که می توانید انواع آن ها را سفارش دهید.

اصولا لوسترهای برنزی با استفاده از آبکاری های نقره ای، طلایی و آنتیک طراحی میشود که جلوه فوق العاده جذابی را ایجاد می کند. اصولا برای اتاق کنفرانس و سالن های بزرگ و مهم در اداره، می توانید از لوستر برنزی استفاده کنید.

لوستر چوبی

لوستر چوبی جزو مدرن ترین مدل های لوستر اداری است که برای دکوراسیون های مدرن و کلاسیک استفاده می شود. این لوسترها در طرح های مختلفی تولید می شوند که شما می توانید متناسب با دکوراسیون داخلی خود، آن ها را خریداری کنید. لوستر چوبی در دو شکل دیواری و سقفی وجود دارد که برای اتاق های کار گزینه مناسبی است.

لوستر فلزی

لوستر فلزی هم جزو موارد قدیمی در ساخت چراغ های آویز دار است. در حال حاضر برخی از افراد دکوراسیون داخلی خود را به گونه ای طراحی می کنند که با استفاده از لوسترهای فلزی، جلوه فوق العاده جذابی را ایجاد می کنند.

در ساخت این مدل از لوستر، از آلیاژ های آهن، آلومینیوم و برنج استفاده می شود. همچنین جزو ساده ترین لوسترهایی است که شما برای محیط اداری می توانید استفاده کنید. البته طرح های این لوسترها به قدری زیبا و شیک است که مدرن ترین حالت دکوراسیون را در محیط کار فراهم می کند.

لوستر کریستالی

این دسته از لوسترها، تنها در مکان های خاص نصب می شوند؛ چرا که قیمت لوستر کریستالی بیشتر از بقیه لوستر ها است. از طرفی جنس این لوسترها بسیار حساس و شکننده است و برای استفاده در اداره ها، کمتر دیده می شود. اما به هر حال اگر فضای اداری شما بسیار تجملی و خاص است، می توانید این مدل را هم برای روشنایی اتاق مدیریت استفاده کنید.

در ساخت این مدل لوستر از سرب، شیشه و پلاستیک استفاده می شود و درخشش فوق العاده زیادی را نسبت به مدل های دیگر ایجاد می کند. همچنین در مدل های مختلفی از جمله مدرن، آویز، سقفی و کلاسیک در بازار عرضه می شود.

انواع لوستر اداری بر اساس سبک

در قسمت قبلی دسته بندی ما بیشتر درباره جنس لوسترها بوده است؛ اما نباید از طراحی های گوناگون لوستر اداری هم بگذریم. به طور کلی لوسترهای اداری در سه دسته مدرن، کلاسیک و مینیمال تولید می شوند. این که شما کدام یک از سبک های زیر را برای فضای اداری خود انتخاب کنید، بستگی به دکوراسیون داخلی و سلیقه شما دارد. در ادامه، به معرفی ویژگی های هر کدام می پردازیم:

لوستر مدرن اداری

متداول ترین و پر طرفدارترین لوسترهایی که امروزه افراد برای فضای کاری استفاده می کنند، در این دسته قرار می گیرد. لوستر اداری مدرن اصولا به صورت آویزدار است و برای دکوراسیون های بسیار ساده بهترین انتخاب محسوب می شود. اکثر لوسترهای مدرن، طراحی بسیار ساده ای دارند و بیشتر به صورت اشکال هندسی تولید می شوند.

نکته مهم درباره لوستر مدرن، هماهنگی آن با تمامی دکوراسیون ها است. همچنین اگر به دنبال قیمت مناسب لوستر اداری هستید، خرید انواع لوستر مدرن، بهترین انتخاب برای شما است. از طرفی لوسترهای مدرن، محدود به جنس های خاصی نمی شوند و در انواع مدل فلزی، چوبی و برنزی به فروش می رسند.

لوستر اداری کلاسیک

در چیدمان دکوراسیون های کلاسیک، اصولا از لوازم تقریبا سنتی استفاده می شود؛ از همین رو مدل های مختلفی از انواع لوستر کلاسیک هم برای این فضا ها تولید شده است. یکی از ویژگی های خاص لوسترهای کلاسیک، همخوانی با تمامی فضا ها است.

بدنه لوسترهای کلاسیک از جنس های مختلفی از جمله استیل، شیشه برنج و فلزی است و با طرح های پیچیده تری ساخته می شوند. از طرفی به دلیل استفاده از آلیاژهای سنگین در ساخت این لوسترها، قیمت بیشتری نسبت به دیگر مدل ها دارد.

اگر دکوراسیون داخلی شرکت شما به صورت سنتی و خاص است، می توانید با نصب انواع لوستر سقفی اداری کلاسیک، زیبایی محیط را چند برابر کنید.

لوستر اداری مینیمال

در لوسترهای مینیمال، سادگی حرف اول را می زند؛ چرا که تزئیینات موجود در لوسترهای کلاسیک و مدرن را در این نوع از لوسترها پیدا نمی کنید. جالب است بدانید که لوسترهای مینیمال در عین سادگی در طراحی، زیبایی خیره کننده ای را ایجاد می کنند. بنابراین می توانید برای انواع دکوراسیون داخلی در محیط های اداری، از انواع لوستر مینیمال هم استفاده کنید.

برای خرید لوستر اداری، حتما به نکات زیر توجه کنید!

شاید در وهله اول خرید لوستر اداری کار آسانی به نظر برسد؛ در حالی که برای انتخاب لوستر اداری، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. چرا که اگر شما نتوانید لوستر مناسبی را برای اداره خود خرید کنید، قطعا هزینه زیادی را از بین می برید. از طرفی اگر نورپردازی محیط اداری به خوبی انجام نشود، قطعا باعث آزار کارمندان و از بین رفتن زیبایی محیط می شود. بنابراین قبل از خرید لوستر اداری، به نکات زیر توجه داشته باشید:

اندازه لوستر

یکی از مهمترین عوامل در زیبایی دکوراسیون داخلی، اندازه لوستر است. اگر لوستر شما بر اساس فضای موجود در اداره انتخاب نشود، باعث ناهماهنگی آن می شود. برای آن که اندازه استاندارد لوستر را تشخصی دهید، می توانید با استفاده از فرمول های جمع کردن طول و عرض محیط بر اساس فوت، اندازه استاندارد را تشخیص دهید. البته اگر قصد دارید که فقط محل خاصی را روشن کنید، بهتر است که فقط طول و عرض همان منطقه را حساب کنید.

روش های نگهداری

محیط اداری یکی از پر رفت و آمد ترین محل ها است؛ از همین رو باید همیشه لوستر آن تمیز و بدون گرد و خاک باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید، حتما درباره نحوه نگهداری و نصب این لوسترها اطلاعات لازم را  جمع آوری کنید. همچنین سعی کنید که از لوسترهای ساده برای محیط اداری استفاده کنید؛ چرا که تمیز کردن ان آسان تر می شود.

همخوانی رنگ محیط با لوستر

تناسب رنگ لوستر با دکوراسیون داخلی، مهمترین چیزی است که در خرید لوستر اداری باید به آن ها توجه کنید. چه بسا لوستری در فضای مغازه خیلی زیبا و چشم نواز به نظر برسد؛ اما به دلیل عدم همخوانی با رنگ محیط شما، کاملا جلوه خود را از دست بدهد. بنابراین دقت کنید که رنگ لوستر و لامپ های نصب شده روی ان را بر اساس رنگ مبلمان اداری و مدل آن ها انتخاب کنید.

ارتفاع سقف

ارتفاع سقف جزو مهمترین موارد در انتخاب نوع لوستر است. بنابراین باید حتما لوستر خود را به گونه ای انتخاب کنید که با ارتفاع سقف همخوانی داشته باشد. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر سقف محل کار شما بلند است از لوستر اداری سقفی استفاده کنید؛ اما اگر سقف کوتاهی دارید، بهتر است که لوسترهای دیواری را جایگزین کنید.

وزن لوستر

باید بررسی کنید که آیا سقف محل کار شما توانایی تحمل وزن لوستر را دارد؟ حتما با خود می گویید که اکثر سقف ها دارای مقاومت خوبی است. اما باید دقت کنید که مقبل برای سقف های کنافی، استفاده از لوسترهای سنگین وزن اصلا گزینه معقولی به شمار نمی روند.

لوازم جانبی

حتما با خود می گویید که مگر لوستر هم لوازم جانبی دارد؟ باید بگوییم که در حال حاضر حتی برای لوسترها هم امکانات جانبی مختلفی قرار می دهند که بهتر است از آن ها استفاده کنید. مثلا برخی از لوسترها به صورت کنترلی کار می کنند یا این که دارای رشته لامپ های اضافی هستند. حتی تعدادی از لوسترها هم وجود دارند که می توانند موزیک را هم پخش کنند. بنابراین قبل از خرید، حتما از فروشنده درباره این موارد سوال کنید.

محصولات نیلپر خانگی

محصولات نیلپر