یکی از قسمت‌های خانه که همیشه مستعد تغییر است و می‌تواند روی همه‌ی خانه تأثیر بگذارد آشپزخانه است. تغییر دکوراسیون آشپزخانه می‌تواند حال‌وهوای همه‌ی اعضای خانواده را عوض کند و اشتیاق بیشتری برای وقت گذراندن در آن ایجاد کند.

در این مطلب می‌خواهیم ۱۰ پیشنهاد تغییر دکوراسیون آشپزخانه که در سال ۲۰۲۲ از طرف طراحان داخلی حرفه‌ای پیشنهاد شده است را بررسی کنیم. پس اگر به فکر تغییر هستید این مطلب را تا آخر بخوانید.

۱. از رنگ سبز سدری استفاده کنید

ماری کلود از ایندیگ پرویت می‌گوید: «رنگ سبز در سال ۲۰۲۱ به مرور راه خود را به دکوراسیون آشپزخانه باز کرد و در سال ۲۰۲۲ رنگ‌های سبز خنثی جلب توجه کرده‌اند. سبز سدری سایه‌های ظریفی در فضای آشپزخانه ایجاد می‌کند احساس مطبوع بهاری همراه با حس آسودگی و دنج بودن را به شما منتقل می‌کند. از این رنگ می‌توانید برای دیوار، کابینت‌ها یا پرده‌ها و وسایل پارچه‌ای آشپزخانه استفاده کنید.»

۲. به سراغ مبلمان قدیمی و وینتیج بروید

امی اسکلار از دفتر طراحی اسکلار می‌گوید: «با قرار دادن یک میز قدیمی در وسط آشپزخانه می‌توانید بدون هیچ زحمتی حال‌وهوای آشپزخانه را تغییر دهید. اگر آشپزخانه‌ی شما کوچک است و نمی‌توانید در آن میز بگذارید، استفاده از وسایل قدیمی و خاص می‌تواند فضای آشپزخانه را منحصربه‌فرد و دلچسب کند. استفاده از مبلمان و وسایل قدیمی در آشپزخانه می‌تواند فضا را دنج و دوستانه کند و شرایط را برای نشستن اعضای خانواده در کنار هم در آشپزخانه و شروع گفت‌وگو آماده کند.»

۳. سنگ مرمر اضافه کنید

ملکا هلفت می‌گوید: «سنگ مرمر جلوه‌ی خاصی به فضا می‌دهد پس در قسمت‌های مختلف آشپزخانه از آن استفاده کنید. فرقی ندارد میز کانتر را با سنگ مرمر پوشش می‌دهید، میز کنار سینک را سنگ می‌کنید یا بخشی از دیوار را با آن می‌پوشانید. به هر حال استفاده از سنگ مرمر فضا را بازتر و زیباتر می‌کند.»

۴. از لوازم قابل تنظیم استفاده کنید

جف اندروز از دفتر طراحی اندروز می‌گوید: «همه به دنبال این هستیم که وسایل مورد علاقه و رویایی‌مان را در خانه جای دهیم اما وقتی نوبت به انتخاب وسایل می‌رسد، بهتر است به سراغ وسایل سفارشی‌سازی شده با طراحی انعطاف‌پذیر بروید. از این وسایل در سال ۲۰۲۲ بسیار استقبال می‌شود. از لوازم خانگی رنگی گرفته تا تابلوهای سفارشی به شما این اجازه را می‌دهد تا خانه را همان‌طور که دوست دارید دکور کنید. اگر می‌خواهید بین ظرف‌ها، کابینت‌ها و لوازم برقی استفاده شده در آشپزخانه هارمونی وجود داشته باشد می‌توانید از یک پالت رنگی برای انتخاب وسایل استفاده کنید.»

۵. به سراغ کاشی‌های منحصربه‌فرد بروید

جورج زیکاس می‌گوید: «کاشی‌های کلاسیک که به صورت تکی فروخته می‌شوند گزینه‌ی خوبی برای تغییر فضای داخلی آشپزخانه است. چند مدل کاشی انتخاب کنید و از آن‌ها در دیوارهای آشپزخانه استفاده کنید. با این کار ساده می‌توانید فضایی جدید و کلاسیک در آشپزخانه ایجاد کنید.»

۶. اتاق نشیمن را به آشپزخانه بیاورید

میشل هریسون و مک آلیستر از دفتر طراحی میشل هریسون می‌گویند: «در سال ۲۰۲۲ آشپزخانه بیشتر نقش اتاق نشیمن را بازی می‌کند و فقط محلی برای پخت و صرف غذا نیست، پس بهتر است از وسایلی که در اتاق نشیمن استفاده می‌کنید در آشپزخانه هم استفاده کنید. در فضاهای خالی گوشه‌ی آشپزخانه میزهای منحنی قرار دهید، چند گلدان آویزان کنید و چند وسیله‌ی دکوری قابل استفاده در اتاق نشیمن را در آشپزخانه بگذارید. با این کار فضای آشپزخانه دنج و خانوادگی می‌شود و می‌توانید از وقت گذراندن در آن بیشتر لذت ببرید.»

۷. آشپزخانه‌ای یک‌دست بسازید

جاشوا اسمیت می‌گوید: «در سال ۲۰۲۲ یک‌دست بودن فضا و دیده نشدن فضای خالی بین رنگ‌ها بسیار جلب توجه می‌کند. همچنین استفاده از یک رنگ برای میز، کابینت و دیوار پشت آن بیشتر از رنگ‌های متفاوت و مکمل مورد استقبال قرار گرفته است. پس برای داشتن آشپزخانه‌ای مد روز بهتر است تا حد امکان از ایجاد پیچیدگی و استفاده از رنگ‌های زیاد پرهیز کنید. این کار باعث می‌شود دکوراسیون آشپزخانه‌ی شما آرامش‌بخش، سبک و بهاری به چشم بیاید.»

۸. رنگ‌های قوی و پررنگ را به کار ببرید

لورن لرنر از وب‌سایت livingwithlolo می‌گوید: «در سال ۲۰۲۲ شاهد ادغام وسایل الکترونیکی هوشمند با فناوری پیشرفته در کنار رنگ‌های تند خواهیم بود.» این فضا حس‌وحالی هوشمند و سرزنده به دکوراسیون آشپزخانه می‌دهد و اینطور به نظر می‌رسد که بیشتر مورد توجه جوانان، به‌خصوص طرفداران زندگی اسمارت، قرار می‌گیرد.

۹. سنگ مرمر سبز، ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال ۲۰۲۲

مارک لوندر از مجموعه‌ی دکوراسیون داخلی لوندر می‌گوید: «این‌طور به نظر می‌آید که در سال ۲۰۲۲ سنگ مرمر سبز به ترند محبوب سال تبدیل شود و بیشتر از قبل آن را ببینیم. پس باید برای هماهنگی مابقی فضای آشپزخانه به دنبال وسایل و رنگ‌های هماهنگ با این سنگ باشیم تا دکوراسیون آشپزخانه را به بهترین شکل مطابق سلیقه‌ی روز طراحی کنیم.»

۱۰. از سبک دهه‌ی ۱۹۵۰ تقلید کنید

آنی اسلون می‌گوید: «عده‌ی زیادی تمایل دارند در دکوراسیون آشپزخانه از رنگ‌های پرانرژی و هیجان‌انگیزی که در دهه‌ی ۱۹۵۰ مورد استفاده قرار می‌گرفته استفاده کنند. این موضوع نشان می‌دهد که مردم دوباره تمایل دارند فضای داخلی خانه‌ها را شخصی‌سازی کرده و مطابق با سلیقه و تمایل خودشان دکور کنند. من انتظار دارم رنگ‌های روشن، آب‌نباتی و رنگ‌های قدیمی که در آن دهه استفاده می‌شده‌اند دوباره مد و ترند روز شود.»