داشتن فضای اداری مناسب همیشه یکی از دغدغه‌هایی بوده که مدیران و صاحبان مشاغل داشته‌اند. راندمان و بهره‌وری بیشتر در گروه ساختن فضای اداری مناسب برای کارکنان است. اما چطور؟

تکنولوژی مدرن تا حد زیادی شکل کار کردن ما را تحت شعاع قرار داده است. و در عین حال فضای اداری مناسب کار را برایمان فراهم کرده تا راحت‌تر باشیم. چنین چیزی باعث به وجود آمدن چالش‌هایی به لحاظ ارگونومی شده که در با گذشت زمان می‌تواند باعث ایجاد اختلالات عضلانی شود. درواقع، مطالعات اخیر نشان می‌دهد بیش از 1 میلیون نفر از جمعیتی که کار می‌کنند، از بیماری‌های مرتبط با کار رنج می‌برند. طراحی فضای اداری مناسب برای جلوگیری از دچار شدن به بیماری‌ها و آسیب دیدن، افزایش بهره‌وری و همچنین کاهش هزینه‌های سلامت، بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه قرار است به ارائه 9 راهکار برای دستیابی به یک فضای اداری مناسب بپردازیم:

فضای اداری مناسب | چالش‌هایتان را شناسایی کنید!

صندلی اداری نیلپر

مبلمان اداری نیلپر

میز اداری نیلپر

هر فضای اداری‌ای، متفاوت است؛ و همه‌شان با چالش‌های ارگونومی متفاوتی مواجه هستند. اولین قدم برای بهینه‌سازی فضای اداری، شناسایی مشکلات ارگونومی همچون آسیب‌هایی است که در فضای اداری نامناسب ممکن است، رخ دهد. در این صورت شما دقیقاً میدانید چه کار باید بکنید. بهترین راه برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی، پرسیدن از کارکنانتان است. این که دقیقاً با چه مشکلاتی روبرو هستند و چه مواردی باید برایشان حل شود.

فضای اداری مناسب | درست نشستن!

درست نشستن برای سلامتی و همچنین افزایش عملکرد کار در فضای اداری مناسب، بسیار مهم است. همیشه به شکلی خنثی بنشینید که ستون فقراتتان در وضعیتی طبیعی قرار بگیرد. سعی کنید قوز نکنید و کاملاً صاف بنشینید و پاهایتان را هم به دیوار تکیه دهید. مطمئن شوید که روی یکی صندلی اداری ارگونومی نشسته‌اید که به خوبی مراقب پشتتان است. همچنین بهتر است ساعتی تنظیم کنید که هر از گاهی به شما یادآوری کند که صاف بنشینید.

فضای اداری مناسب | مراقب فشار چشمتان باشید!

چند راه برای جلوگیری از فشار چشم وجود دارد. مانیتور را به اندازه بازوانتان از خودتان دور نگه دارید. چشمانتان را بعد از مدت زیادی نگاه کردن به صفحه مانیتور، استراحت دهید. نور مانیتور را با دور کردن آن از پنجره، کاهش دهید. همچنین می‌توانید از فیلترهای نوری برای کاهش نور، استفاده کنید.

فضای اداری مناسب | حواستان به درد باشد!

پیش از این نیز گفتیم که فضای اداری مناسب روی سلامتمان تأثیر دارد. درنتیجه مهم است که هر روز سلامت خود را زیر نظر بگیریم تا بتوانیم به موقع در برابر درد یا آسیب‌های مرتبط با کار، واکنش نشان دهیم. هرگونه علائمی مثل درد، گرفتگی در شانه، کمر و گردن را زیر نظر داشته باشید. این موارد را یادداشت کنید و با بررسی میزان افزایش آن و الگویی که دارد می‌توانید میزان درد را ارزیابی کنید و تغییرات لازم را برای جلوگیری یا مهار این اتفاق، به کار بگیرید.

فضای اداری مناسب | قرار دادن کامپیوتر

چند روش برای قرار دادن کامپیوتر در فضای اداری مناسب وجود دارد تا باعث بهبود شرایطتان شود. برای مثال وقتی از کیبورد و ماوس استفاده می‌کنید، کیبورد را مستقیماً روبروی خودتان و ماوس را نزدیک دستتان بگذارید تا از فشار بیخودی به بازوها، شانه و گردنتان جلوگیری شود. مانیتور را مستقیماً بالای کیبورد بگذارید به طوری که از سطح دیدتان بالاتر نباشد. چنین کاری باعث می‌شود که سرتان را مدام تکان ندهید و باعث آسیب به گردن و سرتان نمی‌شود. همچنین جلوی فشار زیاد به چشمانتان را هم می‌گیرد.

فضای اداری مناسب | میز کارمندی ایستاده را امتحان کنید!

فضای اداری مناسب جایی است که امکان نشستن و ایستادن به هنگام کار را فراهم کند. میزهای ایستاده باید هر از گاهی وجود داشته باشند تا وقتی فرد از نشسته کار کردن خسته شد، بتوانید ایستاده به کارش ادامه دهد. بسیار مهم است که مدام بین کار کردن، آدم بایستد یا بنشیند. از آنجایی که استفاده از میز ایستاده نیز می‌تواند دردهایی به همراه داشته باشد، مطمئن شوید کفشی به پا می‌کنید که جلوی درد یا خستگی را بگیرد. با انواع کفش‌های موجود می‌توان به سادگی به این تجربه خوشایند دست پیدا کرد. کفش‌های مناسب دو نیز برای چنین کاری ایده آل هستند.

فضای اداری مناسب | تنظیم جای دست!

وزن دستان شما باید همیشه در نظر گرفته شود تا فشار بیش از حدی به شانه، بازو و عضلات گردنتان وارد نشود. کیبورد را مستقیماً روبرویتان بگذارید و تایپ کنید. چنین کاری به شما کمک می‌کند تا مچ دستتان به صورت طبیعی کار کند. خوشبختانه، صندلی‌های مدرن، امکان تنظیم دسته را دارند و شما می‌توانید وزن دستتان را در طول روز تنظیم کنید. حواستان به این نکته باشد که هر از گاهی میان تایپ کردن، استراحت هم بکنید.

فضای اداری مناسب | بایگانی مدارک

هی به عقب و جلو نگاه کردن در هنگام تایپ کردن یک سند یا مدارک در کامپیوتر می‌تواند باعث فشار به عضلات گردنتان شود. سند را بین کیبورد و مانیتور بگذارید و ترجیحات از یک استند استفاده کنید. اگر فضای کافی ندارید،آن را مستقیماً کنار مانیتور بگذارید.

فضای اداری مناسب | استراحت کنید!

حتی با فضای اداری مناسب و ارگونومی نیز، استرس ناشی از کار می‌تواند هنوز هم باعث فشار غیرضروری روی عضلاتتان بشود. برای مثال، فشار ددلاین انجام کارها می‌تواند باعث شود افراد حین کارشان، استراحت نکنند. نشستن مستمر حتی با رعایت ارگونومی، هنوز هم می‌تواند باعث آسیب به بدنتان بشود. به طور میانگین بدن تنها می‌تواند 20 دقیقه به طور ثابت و بدون جابجایی یک جا بنشیند. استراحت‌های توأم با حرکات کششی می‌تواند خستگی را کاهش دهد و فضای اداری مناسب شما را بسازد و همچنین بهره‌وری را نیز افزایش دهد.

صندلی اداری نیلپر

مبلمان اداری نیلپر

میز اداری نیلپر